resim
Reklam
Reklam
Önce Kocaeli

SONER ARDUÇ-MEYVE BAHÇELERİNDE KIŞ BAKIMI VE YAPILMASI GEREKENLER.

SONER ARDUÇ-MEYVE BAHÇELERİNDE KIŞ BAKIMI VE YAPILMASI GEREKENLER.

MEYVE BAHÇELERİNDE KIŞ BAKIMI VE YAPILMASI GEREKENLER.

Bilindiği gibi ülkemiz orta kuşakta yer aldığından sonbahar mevsimini geride bırakarak kış mevsimine girmektedir. Tabiî ki biz çiftçilerin bu mevsimlerde yapmamız gereken bir dizi işlem mevcuttur. Bunları sizler ile paylaşacak ve gerekli olan uygulamayı yapacağız.

Bir yaz boyu geçirdik meyvelerimizi topladık bazıları çok verim aldı bazıları da hiç verim alamadı. Tabi bunların ana etmeni meyvecilikte bakım ile ilgili idi. Bu yüzden bu yazımızda geçen sezon yaşanan sıkıntıları yaşamamak için sonbahar – kış aylarından önlemimizi almak gereklidir. Kafanıza takılan sorular için bulunduğunuz ilçenin tarım müdürlüğündeki uzman bahçe mühendislerine danışmanız menfatinize olacaktır.

Meyve bahçelerinde hasat sezonu geride kalırken ilk işlemlerimiz sıkıntılı ağaçlarımızı işaretlemek olmalıdır. Zira bunlara özel önem göstereceğiz. Meyve bahçelerinde yapacağımız işlemleri ben bir elin parmakları gibi akılda kalması için 7 maddede sıraladım.

İlk olarak Meyve bahçesinde sonbahar ve kış aylarında öncelikli olarak yapraklar döküldükten sonra budama ve ağaç gençleştirme ile birlikte yeni tesis yapılan bahçelerde şekil verme işlemi yapmalıyız. Budama işlemini yaparken hastalıklı dal ve dökülen yaprakları bahçeden temizleyerek bir kenarda imha etmeliyiz. Budama yaptığımız yerleri aşı macunu ile güzelce kapatmalıyız ki bu açık yaralardan virüs gibi hastalıklar bitkiye bulaşmasın.  Budama yaparken mümkün olduğunca keskin kenarlı makaslar ve testereler kullanmalıyız ki ağaca fazla zarar vermeyelim.

İkinci işlemimiz bordo bulamacı veya göz taşı hazırlanarak ağaçlar mantari hastalıklara karşı ilaçlanmalıdır. Burada hazırlayacağınız bordo bulamacı yüzdesini %1 veya %2 lik olmak üzere tavsiyesini ziraat mühendislerinden alabilirsiniz.

Üçüncü işlemimiz de ise kurumuş gövde ve kabuklar bilindiği gibi doğal zararlıların yaşam alanları olmaktadır. Larva ve böcekler kışları buralarda gizlenmektedir. Bu sebeple ağaç gövdeleri kireç kullanılarak toprak yüzeyinden 50-100 cm kireçlenmeli akabinde pestisitler ile ilaçlanmalıdır. Bu uygulama ile gövdede gizlenen zararlılar ve hastalık etmenlerini bertaraf etmiş olacağız.

Dördüncü işlemimiz meyve bahçesi içinde bulunan yabancı otlar ile mücadele ruhsatlı total herbisitler kullanarak yabancı ot kontrolünü yapmalıyız. Tabi burada kültürel uygulamalarda yapılabilir.

Beşinci işlemimiz toprak işleme ve havalandırma bunu mütakip gübreleme işlemidir. Bahçenizde bulunan ürün çeşitliğine göre kullanacağınız gübre cinsi ve miktarı değiştiğinden yapılacak uygulamayı ziraat mühendislerinden öğrenebilirsiniz.

Altıncı işlemimiz ise yukarıda bahsettiğimiz özel önem isteyen işaretlediğimiz ağaçların bakımlarını yapmak mesela sararma veya meyve dökme gibi şikayetlerin sorunlarını çözmek Veya aşılama yaparak çeşit değiştirmek gibi.

Yedinci ve son işlemimiz meyve ağaçlarının taç izdüşümünü ark şeklinde açarak sulama işlemi için su toplayacak şekle getirmek ve bahçemizden çıkmadan son bir sulama verilen gübrenin çözülmesi ve azot kayıplarını önlemek için ağaçların yararına olmaktadır.

Bol bereketli bir sezon dileyerek kafanıza takılan ince ayrıntılar için mutlaka ziraat mühendislerine danışınız. Unutmayın ki ağaçlarda birer canlıdır…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ