resim
Reklam
Reklam
Önce Kocaeli

BÖYLE CAĞ KEBABI GÖRMEDİNİZ!

BÖYLE CAĞ KEBABI GÖRMEDİNİZ!

Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu (KEDFE) tarafından düzenlenen Erzurum Tanıtım Günleri başladı. 14 Nisan’a kadar sürecek olan tanıtım günleri Uluslararası Fuar Merkezi’nde misafirlerine kapılarını açtı. 4 gün sürecek tanıtım günlerinde altı yüz elli kiloluk cağ kebabı pişirilerek dünya rekoru kırıldı.

SİYASİLERDEN YOĞUN İLGİ

‘Anadolu Kocaeli’de’ programı kapsamında ilimizde ikincisi düzenlenen Erzurum Tanıtım Günlerine Vali Hüseyin Aksoy, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, AKP Milletvekilleri İlyas Şeker, Radiye Sezer Katırcıoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, AKP İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, KEDFE Başkanı Tekin Dursun, Erzurum ilçe kaymakamları ve ilçe belediye başkanları, dernek ve STK başkanları ile vatandaşlar katıldı. Program, İnterteks Fuar Alanı’nda gerçekleştirildi.

DÜNYA REKORU KIRILDI

Kocaeli Valiliği, Erzurum Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu (KEDFE)’nin organizasyonunda düzenlenen program da izleyicilere cirit gösterisi sunuldu. Programda ayrıca altı yüz elli kiloluk cağ kebabı pişirilerek dünya rekoru kırıldı. Pişirilen cağ kebabı vatandaşlara ikram edildi. Palandöken’den Kartepe’ye sloganıyla düzenlenen tanıtım günleri programında Erzurumlu Sanatçı İbrahim Erkal’ın unutulmaz şarkıları da dinlendi. Törende 100. yıl ödülleri de sahiplerine verildi.

KOCAELİ’YE ERZURUM GÖÇ VERİYOR

Erzurum Kongresi adlı tiyatro oyununun sahnelenmesini ardından konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Organizasyonu gerçekleştiren çok kıymetli dernek ve federasyon başkanlarıma teşekkür ederim. Erzurum bu ülkenin mertliği, fedakarlığı, cesaretiyle değerlerine bağlı olan bir il. Bu gün Kocaeli’ye Erzurum’da çok fazla göç geliyor. Değerlerimizi yaşatabilirsek ülkemizin geleceği o kadar sağlam olur. Doğuda yaşayan insanlarımız bu gün Batı’ya göç ediyor. Bize düşen görev doğdukları yerleri yaşanabilecek bir konuma getirmek. Kadim şehrimiz Erzurum her geçen gün daha yaşanılır bir konuma geliyor” diye konuştu.

HEP BİRLİKTE ANADOLUYUZ

Başkan Sekmen’in ardından sahneye gelen Erzurum erkek bar ekibi çıktı ve folklor gösterisini sundu. KEDFE Başkanı Tekin Dursun, “Amacımız Kocaeli’de yaşayan Erzurumlu hemşerilerimiz bir araya getirmek. Kocaeli ve Erzurum kültürlerini harmanlamak.Kültür şehri Erzurum ile sanayi şehri Kocaeli’yi bütünleştirmek adına bu programı düzenledik. Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Dursun’un ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “81 vilayetten hemşerilerimiz burada yaşıyor. Buraya sağladıkları katkıyla ayrı bir güzellik katıyorlar. Hep birlikte Anadolu’yuz. Büyük nehrin içine akan küçük çaylar gibiyiz. Farklılıklarımız birer zenginlik. İstiyoruz ki Anadolu’yu Anadolu yapan değerleri yaşatalım” şeklinde konuştu.

ERZURUM, ANADOLU’YA AÇILAN KAPI

Büyükakın’ın ardından konuşan Erzurum Valisi Okay Memiş, “Kocaeli’de yaşayan değerli Erzurumlu hemşerilerimizin memlekete hasretini bir nebze olsun gidermek amacıyla Kcoaeli’de olmak istedik. Anadolu’ya açılan kapı Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı ildir Erzurum. Nene Hatunların, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin, Kara Fatmaların yaşadığı bir il. Tarihinde yüze kahramanlıklar gösteren düşmanın emperyalist emellerini yıkan bir il. Cağ kebabımızı, kadayıf dolmamızı buraya gelenler tadacak. Organizasyonda emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

KOCAELİ’ DE 88 BİN ERZURUMLU VAR

Erzurum Valisi Memiş’in ardından son olarak kürsüye gelen Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Kocaeli Türkiye’nin önemli sanayi şehirlerinin başında eliyor. Türkiye ekonomisine katkı sunan illerin başındayız. Türkiy2nin her bölgesinden Kocaeli’de yaşayan vatandaşlarımız mevcut. Kocaeli nüfusuna kayıtlı olan insanların dışında en fazla Erzurumlu vatandaşlarımız burada yaşıyor. Toplam 88 Bin 95 Erzurumlu Kocaeli nüfusuna kayıtlı. Kcoaeli’de doğup Erzurum’a gitmemiş Erzurumlular için güzel bir program. Doğal güzellikleri tarihiyle Erzurum’u burada yaşatan dernekler federasyonuna ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ