resim
Reklam
Reklam
Önce Kocaeli

YİĞİT TİMUR – SILA’NIN ADI YOK

Yiğit Timur

Yiğit Timur

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu, 2014 Yılından bu yana Kocaeli Barosuna bağlı olarak Timur Hukuk Bürosunda Avukatlık mesleğini sürdürmekte

En düzgün kanunu da getirseniz, en güçlü devlet desteğini de sunsanız şiddete uğrayan bir insanın önce, erk*k ağızlı dille, erk*k egemen toplumla, erk*kçi zihniyetle mücadele etmesi gerekiyor.

Tam da bu yüzden şiddetle mücadele topyekûn belleğimizin temizlenmesiyle mümkün.

Hatırlayalım. Ekim 2017de kadınların Twitter’da başlattığı ve başta Amerika olmak üzere tüm dünyada yankı uyandıran #metoo (ben de) hareketiyle Uma Thurman ve Jennifer Lawrence gibi aktrisler film sektöründe cinsel tacize maruz kaldıklarını ilan ederek işyerlerinde, evde, sokakta cinsel saldırıya, şiddete uğrayan kadınlara kocaman bir cesaret verdiler.

Geçtiğimiz hafta ise, Sıla, erkek arkadaşı oyuncu Ahmet Kural’dan kendisine sözlü ve fiziki şiddet uyguladığı iddiasıyla şikayetçi oldu. “ben de susarsam önce kendime sonra da bu ülkenin kadınlarına, şiddete karşı insanlarına haksızlık etmiş olacağım.” diyerek.

İşin hukuki boyutunda topu yargıya atalım.

Ama sosyolojik tarafından baktığımızda bu durumun tüm ülkede bir infial yaratması ve insana şiddetin toplumsal bir hassasiyet haline gelmesi yaşanmamış olmasını dilediğimiz bir olayın büyük bir kazanımı.

Belki buradan hareketle ülkemizde de şiddete, cinsel saldırıya, tacize uğrayan her ünlü isim, Sıla gibi korkmadan kendisine yaşatılanlara karşı mücadeleye girişir de içimizdeki şiddet mağduru isimsiz Sılalar da güç ve destek bulabilirler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ