resim
Reklam
Reklam
Önce Kocaeli

CHP’ NİN ADAYSIZLIK SENDROMU

Caner Arduç

Caner Arduç

Ekonomik krizin gitgide vatandaşa dokunduğu bu günlerde,  yaklaşan yerel seçimler son günlerde vatandaş için bir nefes alma, hesap sorma, kurtulma olarak algılanmaya başladı.

Hükümetin “Memlekette kriz mıriz yok” söylemi “spekülatif çıkışlar” olarak değişse de yakında onlarda “KRİZ” demeye başlayacaklar.

İş böyleyken vatandaş yaklaşan yerel seçimleri çokça önemsemeye başladı. İlk defa bu dönem “Alternatif yok, kime oy verelim” sözü “CHP iyi bir aday çıkartsa da oy versek “ olarak değişmeye başladı.

AKP’ nin Büyükşehir başta olmak üzere birçok ilçede adaylarını değiştirme çabaları, parti içi karışıkları devam ederken CHP’ nin önümüzdeki günlerde yapacağı çıkışlar oldukça önem arz ediyor. Vatandaş gözünü CHP’ nin çıkaracağı adaylara dikmişken CHP’ nin “Adaysızlık Sendromu” büyük bir tedirginlik yaratıyor. Aday başvuruları 19 Ekim’ de sona erecek CHP’ de İzmit’ te henüz aday çıkmaması parti içi büyük bir sıkıntıya sebebiyet veriyor.  İlçe Örgütü ise bu durumu sadece izliyor.

Vatandaş bu seçimlerde CHP’ ye oy vermek istiyor, istiyor ama CHP’ den de beklentileri var. Dar boğaza girmiş esnaf, geçinemeyen vatandaş, işsiz gençler bu yerel seçim kozunu çok iyi kullanmak istiyor.

CHP ise Sefa Sirmen ile kazanamadıkları İzmit’ i kazanmanın planlarını yapmayı bırakın ölüm sessizliğine yatmış vaziyette Aday Adaylarının başvuru yapmasını bekliyor.

2014 Yerel seçimlerini hatırlıyorum da İzmit Selman Yıldırım başkanlığında, seçime öyle bir girdi ki sayamayacağım onlarca etkinlikle sahada güçlü bir CHP vardı. Emek Komisyonundan, Örgütlenmeye, Hukuk Komisyonundan, Kadın ve Gençlere, arı gibi çalışan bir Kadro vardı. Buna Rağmen AKP evet İzmit’ i kazandı ama Cumhurbaşkanıyla, Bakanlarıyla, Belediyenin gücüyle…

2014’ te yapılan onca çalışmaya rağmen İzmit’ in kazanılmamasının en büyük nedenlerinin birisi de Büyükşehir’de CHP’ nin havlu atması oldu. Büyükşehir’ i kazanma umudunu göremeyen CHP, İzmit’ e yoğunlaştı ve İzmit’ i de kaybetti.  Bu yüzden İzmit önemli olduğu kadar, Büyükşehir Belediyesinin adayı da oldukça önemli…

CHP’ nin ise Büyükşehir Belediyesine göstereceği dişli bir aday İzmit başta olmak üzere, Derince, Gölcük, Darıca gibi  ilçeleri CHP’ ye kazandırabilir. Türkiye’ nin en borçlu belediyesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesine hesap sorabilecek, vatandaşın ödediği verginin peşine düşebilecek bir adayla CHP Büyükşehir’ i sallayabilir. Karaosmanoğlu’ nun tekrar aday gösterilmesi muhtemel olduğu AKP kulislerinde konuşulurken CHP’ de bu işi göğüsleyebilecek isimlerden bir tanesi CHP Kocaeli Milletvekili  Haydar Akar olur.

Parti Meclis Üyesi, Milletvekili adının önünde ne olursa olsun gençler için “ağabey” büyükler için “kardeş” olmuş bir isim oldu. Bir insan için önemli olanda bu değil midir zaten değişmemek, Arayan herkesin ulaşabilmesi, Ankara’ da kapısı fazlaca çalınan bir milletvekili olması, Meclis kürsüsünü eskiten bir vekil olması. Kocaeli’ nin sorunlarını açık yüreklilikle her platformda ifade etmesi…

CHP’ nin bu dönem yukardan esecek bir rüzgara ihtiyacı var, bu rüzgarın Genel Merkezinden esmeyeceği gibi bir gerçek ortadayken Haydar Akar Büyükşehir’ den İlçe belediyelerine büyük bir rüzgar estirir. Belki CHP Büyükşehir alamaz ama İzmit gibi, Gölcük gibi, Derince gibi, Darıca gibi belediyeleri kazanmanın ve 13-0 dan kurtulmanın sevincini yaşar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ